شهر گهرو

دیار خوبان

گهرو
Red pog.svg
گهرو
Iran location map.svg

برای دیدن نقشه آنلاین ماهواره ای شهر گهرو روی لینک زیر کلیک کنید

°۵۰٫۸۸۶۹شرقی °۳۲٫۰۲۵۰شمالی

اطلاعات کلیکشور Flag of Iran.svgایران استان: چهارمحال و بختیاری شهرستان: کیار     مردمجمعیت تقریبی 8000 زبان‌ گفتاری فارسی و بختیاری جغرافیای طبیعیارتفاع از سطح دریا ۲۱۴۰ متر اطلاعات شهریره آورد: انگو

گهرو یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری  می باشدکه در 45 کیلومتری استان به نام شهرکرد واقع است . این شهر مانند سایر قسمت های استان ، منطقه ای کوهستانی با آب و هوایی سرد می باشد که رشته کوه های زیادی در اطراف آن به چشم می خورد .

گهرو از جنوب به روستای زوردگان و از غرب به روستای جعفرآباد و از شرق به روستای حاجی آباد و از شمال به رشته کوه ها ختم می شود . در قسمت شمالی و ورودی شهر گهرو شهرکی قرار دارد به نام شهرک شهیدباهنر که عده ای از مردم گهرو در آنجا اقامت دارند این منطقه مسکونی است .

از میان گهرو رودخانه ای جاری است که سرچشمه آن از چشمه هایی است که به منطقه سرچشمه ها معروف است به گفته بزرگان این رودخانه در قدیم گوهررود بوده است که نام شهر از نام این رودخانه گرفته شده است گه طی چندسالی از گوهر رود به گهرو تغییر نام یافته است.

این شهر دارای فصول متنوع و در نوع خود بی نظیر است زمستان های سرد با بارش فراوان باران و برف است که به مدد این نزولات آسمانی بهاری سرسبز و پراز نعمت همواره پیش رو داریم.

این شهر بالغ بر 8000  جمعیت دارد که به هفت طایفه تقسیم می شود که هرکدام به نامی مشهور اند و به شرح زیر می باشد:

1 ـ اولاد رمضان

2 ـ اولاد سلیمان

3 ـ اولاد ملکی

4 ـ اولاد روح علی ( رووری)

5 ـ اولاد گروهی

6 ـ اولاد محمدمیر

7 ـ اولاد قلعه ممکایی

که در نهایت صمیمیت در کنارهم زندگی می کنند و دست به دست هم داده اند و در آبادانی و پیشرفت آن می کوشند.

گهرو شهری بسیار سرسبز و آب خیز می باشد . دارای باغات و زمین های زراعی فراوانی است و شغل بیشتر مردم این شهر هم کشاورزی و باغداری می باشد .

این باغات بیشترباغستانهای مو می باشدکه پر ازانواع انگورهای متنوع می باشد.

البته انواع درختهای گردو ، زردآلو ، سیب ، هلو، بادام نیزدر این باغ ها وجود دارد ولی انگور مهم ترین محصول این باغات می باشد.باغ ها در اطراف منطقه مسکونی قرار دارند که چندین قسمت  با نام های متفاوت می باشند. باغ هایی به نام شرشری،تنگ، تنگ غاشی ها در قسمت جنوبی شهر،باغ های نوچه ها در قسمت  شرقی وباغ های هرنگه در قسمت غربی وباغ های ورتودر قسمت  شمالی  شهر  قرار دارند . زمینهای کشاورزی نیز در اطراف منطقه  مسکونی پراکنده اند.محصولات متنوعی در این زمین ها توسط کشاورزان کاشت می شوداز جمله جو، گندم، چغندرقند، لوبیاوعدس و...

گهرو در سالهای اخیر و به خصوص بعد از گرفتن شهرداری پیشرفت های زیادی کرده است و از لحاظ فرهنگی ،آموزشی، بهداشتی و ورزشی دارای امکانات بهتری  شده است

از جمله مناطق فرهنگی  می توان به کتابخانه شهید رجایی دارالقران و کانون کودکان و نوجوان را نام برد که علاوه بر اشتغال زایی برای تعدادی از همشهریان عزیز در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی  در شهر کمک شایانی می کنند.

از مناطق آموزشی می توان مدارس گهرو را نام برد که در سه مقطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان دارای یازده مدرسه می باشد.در مقطع ابتدایی مدارس : دکتر شریعتی ونواب صفوی پسرانه و مدارس مریم وام البنین دخترانه می باشند.  در مقطع راهنمایی مدارس آزادی و سعدی پسرانه و بنت الهدی دخترانه می باشد.در مقطع دبیرستان مدارس شهیدبهشتی و هنرستان خیام پسرانه عفت وکار دانش علم و هنر دخترانه می باشد.

از مناطق مذهبی می توان مساجد ی را نام برد که تعدادشان هم کم نیست از جمله مسجد جامع ،مسجد امام حسین (ع)،مسجد قمر بنی هاشم(ع) ، مسجد رسول الله (ص)، مسجد ابوالفضل(ع)وهم چنین مسجد علی بن ابیطالب(ع)  که در ابتدای شهرک شهید باهنر  قرا ر دارد.یکی از مناطق مهم گهرو که هم جنبه زیارتی و مذهبی و هم سیاحتی و گردشگری دارد امامزاده جعفر (ع)می باشد که بخصوص در روزهای پنج شنبه و جمعه عده زیادی به آنجا می روند و هم از مناظر اطراف آن که منتهی به باغ ها و کوه ها می باشد لذت می برند و هم زیارتی نموده و هم فاتحه ای جهت اهل قبور آن منطقه می فرستند

این امامزاده از نوادگان امام جعفر صادق (ع) می باشد که در قسمت جنوبی شهر روی تپه قرار گرفته و در قسمت های پایین آن تعدادی از قبرهای قدیم گهرو قرار دارند .

مناطق تفریحی فراوانی در گهرو قرار دارد به خصوص در فصل بهار و تابستان به هرگوشه ای از گهرو که نگاه کنیم جهت سیاحت بسیار مناسب است و تحسین هر رهگذری را برمی انگیزد . اما منطقه مهم تفریحی عمومی آن پارک گهرو می باشد که از لحاظ وسعت به عنوان بزرگترین پارک استان شناخته شده است که بخصوص در شب های تابستان دارای رونق زیادی است .

البته در منطقه سرچشمه ها هم با همکاری شهرداری یکسری تخت های سنگ کاری شده ساخته شده که روزهای تعطیل و آخر هفته خالی از جمعیت چه از اهالی شهر و چه رهگذران نیست و سرچشمه های گهرو بی شک یکی از زیباترین جاهای تفریحی در سطح استان می باشد.از مناطق تاریخی می توان قلعه منوچهرخان را در قسمت شمالی شهر در کنار شهرک شهید باهنر واقع در باغ های ورتو را نام برد که البته الان قسمت کمی از آن باقی مانده است .

از مناطق اداری مهم می توان بانک های ملی و صادرات را نام برد .

البته اداره های گاز ، آب و فاضلاب ، مخابرات ، پست ، پست بانک و بیمه ایران نیز قابل ذکر است . از مناطق ورزشی می توان سالن بزرگ ورزشی که در شهرک شهید باهنر است و چند باشگاه ورزشی دیگر با نام های تختی و حمایل بختیاری را نام .در گهرو دوکارخانه قرار دارد که یکی از آنها کارخانه شهد کوهرنگ است که چندین سال در حال انجام فعالیت است و دیگری کارخانه قارچ است که احتمالاً سال دیگر افتتاح شود و شروع به کار کند . که هر دو در قسمت شهرک شهید باهنر قرار دارند .

پرافتخارترین و مقدس ترین قسمت شهرمان که در قسمت شمال شرقی آن واقع شده است .شهدای پرافتخار و پرغرور شهرمان که در میان قبور رفتگان شهرمان قرار دارند . که البته در همان مکان   برروی تپه نورالشهداء  وجود بارک 5 شهید گمنام می باشد.

وجود کوهستان ها در زندگی مردم گهرو یا به طور کلی برروی زندگی مردم کیار تاثیرات منفی و مثبتی به شرح زیر می گذارد که عبارتند از :

تاثیر مثبت :

افزایش بارش

محل ذخیره آب

وجود مراتع ییلاقی

تنوع در جاذبه توریستی

تنوع در زیستگاه حیات وحش

تاثیر منفی

کمبود زمین های هموار

کاهش فعالیت اقتصادی

صعب العبور بودن منطقه

آب و هوای شهر گهرو

در منطقه کیار به طور کلی آب و هوای کوهستانی واقع است اما در برخی از مناطق انواع آب و هوای محلی نیز دیده می شود 39 درصد تابستان ها گرم و خشک و زمستان نیمه سرد

32 درصد تابستان ها معتدل و خشک و زمستان های سرد

23 درصد در منطقه تابستان ها معتدل و زمستان ها بسیار سرد

6 درصد تابستان ها خنک و زمستان های بسیار سرد و مرطوب دارد

میانگین سالانه در ارتفاعات 4 درجه سانتی گراد است

پوشش گیاهی در شهر گهرو

در شهر گهرو پوشش گیاهی متنوع است و علت آن تنوع آب و هوا می باشد و همچنین از دیگر علت های تنوع پوشش گیاهی اختلاف ارتفاع است و انبوهی تراکم در قسمت غرب شهر گهرو که بخش اعظمی را درختان مو به خود اختصاص داده اند و زمینه مناسبی

برای رشد آنها به خاطر قرار گرفتن میان دو کوه است و عوامل تخریب مراتع شهر گهرو عبارتند از :

1 ـ قطع درختان به منظور تامین سوخت

2 ـ تبدیل اراضی به اراضی دیم

3 ـ چرای دام ها و از بین رفتن نهال های کوچک

4 ـ تبدیل جنگل به اراضی بایر و ساختمان سازی

امکانات شهر گهرو

از زمانی که گهرو به شهر تبدیل شد پیشرفت های زیادی در همه زیمنه ها به وجود آمد مخصوصاً از لحاظ امکانات و مراکز اساسی در شهر

از جمله وجود سه ورزشگاه و باشگاه در شهر به نام های  ورزشگاه شهداء شهر که با سفر ریاست محترم جمهوری آقای احمدی نژاد تاسیس گردیدـ باشگاه تختی گهرو و همچنین باشگاه حمایل بختیاری را می توان نام برد . از دیگر امکانات شهر وجود پارک شهر است که در مسیر جاده خوزستان قرار دارد و پذیرای مسافران و گردشگران و همچنین خود مردم شهر گهرو می باشد . وجود بانک ها ی ملی و صادرات و همچنین دفتر خدمات ارتباطی در شهر است  . اورژانس جاده ای از دیگر اامکاناتی است که در شهر گهرو ایجاد شده و از جمله مهمترین امکاناتی که در گهرو قرار دارد وجود شرکت شهد کوهرنگ  است که مردم محصولات تولیدی خود از جمله انگورهای باغ های خود را بعد از برداشت به این شرکت جهت تولید آبمیوه به آن تحویل می دهند نه تنها مردم گهرو بلکه از دیگر روستاها و شهرهای همجوار نیز محصولات به این شرکت می فرستند و این شرکت نیز حاصل کار خود را به صورت انواع آبمیوه و انواع کنسانتره به شهرهای بزرگتر و یا حتی خارج از کشور می فرستد. و باعث پیشرفت اقتصادی و رونق اقتصادی در گهرو شده است . و همچنین زمینه اشتغالزایی را برای برخی از همشهریان فراهم کرده است

قدمت تاریخی:

قدمت این شهر حدود 600 الی 800 سال پیش می رسد که بعضی ها اعتقاد دارند قدمت شهر گهرو به قبل از اسلام برمیگردد

گهرو در سالهای بسیاردور در حاشیه کوهای جنوبی امتداد داشته که به مرور وتا افزایش جمعیت ساخت وسازها به سمت شمال گسترش یافته است

مکان های سیاحتی تفریحی:

روستای دره بید:

واقع شده در شمال شهر . در این مکان باغ های انگور بسیار فراوان است و درخت های بادام و گردو و هلو و زردآلو و ... پرورش داده می شود.

چشمه همایی:

واقع شده در شمال غربی شهر.

در این مکان در خت های انگور زودرس  پرورش داده می شود.

چشمه مناری:

واقع شده در شمال غربی شهر . در این مکان باغ های انگور بسیار فراوان است و درخت های بادام و گردو و هلو و زردآلو و ... پرورش داده می شود.

دالان بهشت:

واقع در جنوب شهر می باشد. از این باغ ها  بیشترین محصولات برداشت می شود محصولاتی همچون انگور و بادام و زردآلو و گردو و آلو و هلو و سیب و گلابی و ... میباشند.

لازم به ذکر است دالان بهشت گهرو که معروف به تنگ گهرو نیز می باشد از زیبایی و تنوع خاص و چشم انداز بالایی برخوردار است.هر مسافری که از شهر گهرو عبور می نماید و به این قسمت زیبا برخورد می کند بی درنگ از آب و هوای لطیف و مخصوصاً نهرها و باغات انگور این منطقه سرسبز سعی در استفاده به بهترین نحو می نماید.

دالان بهشت گهرو هم اکنون به گونه ای می باشد که نیاز به ایجاد امکاناتی خوب برای مسافران و گردشگران می باشد.

از  ثمره های  معروف خوراکی در دالان بهشت انگورـ گردو ـ بادام ـ زرد آلو ـ  گلابی ـ  هلو ـ آلو ـ سیب و ... می باشد.

دارای چشمه های بسیار زیبا که از دل زمین می جوشند و واقعا چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

باغ مینو :

واقع شده در بالای شهر.این باغ محصولات دیگر باغ ها را شامل می شود .در این باغ استخر منوچهر خان و قلعه تاریخی منوچهر خان واقع شده است.

سرچشمه ها:

آب مصرفی شهر از این چشمه ها تامین می شود و مکانی جالب و دیدنی است و هرساله تعداد زیادی مسافر به این مکان روی آورده.در ضمن آب کشاورزی شهر گهرو و روستای حاجی آباد نیز از این سرچشمه های زیبا نشات می گیرد.

مکان زیارتی:

/ 0 نظر / 34 بازدید